Porady

Porady

 1. Jaką wybrać firmę?
 2. Jak zamawiać?
 3. Sposoby montażu okien.
 4. Pielęgnacja stolarki otworowej.
 5. Słownik ważnych pojęć.

Jaką wybrać firmę?

Tworzywo i system:

Tworzywo i system O właściwościach profili decyduje ilość komór oraz szerokość profilu. Im więcej komór i większa szerokość profilu, tym lepsze własności termoizolacyjne mierzone współczynnikiem przenikania ciepła "U". Standardowo współczynnik ten wynosi: profil 3-komorowy - 1.6 W/m2K, profil 4-komorowy - 1.5 W/m2K, profil 5-komorowy - 1.2 W/m2K. Jeśli do okna wykonanego z profilu 5-komorowego zastosujemy szyby zespolone ze szkła niskoemisyjnego o współczynniku przenikania ciepła U=1.0 W/m2K, to otrzymamy doskonałe zabezpieczenie przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Wybierając system okienny powinniśmy zapoznać się ze sposobem wzmocnienia profili PCV. Okienne profile PCV muszą być wzmocnione wewnątrz stalowymi profilami. Bez nich sztywność konstrukcji okiennej jest zbyt mała, co grozi uszkodzeniami w trakcie eksploatacji i może być niebezpieczne dla użytkownika. Mimo usztywnienia profilami stalowymi istnieją jednak ograniczenia maksymalnych wymiarów skrzydeł: wysokość - 250cm, szerokość - 160cm. Szczególnie podatne na odkształcenia są okna wykonane z profili w ciemnych kolorach. Okno takie wystawione na silne nasłonecznienie w miejscu osłoniętym od wiatru intensywnie się nagrzewa i odkształca wskutek dużej rozszerzalności cieplnej PCV. Należy więc unikać stosowania okien z ciemnych profili w miejscach narażonych na silne nagrzanie, szczególnie jeśli rozmiary okna są duże. Z tego też powodu profile kolorowe wymagają stosowania mocniejszych (sztywniejszych) profili stalowych.

Izolacyjność cieplna i akustyczna

Im większa powierzchnia okna, tym więcej światła w domu. Wiąże się to jednak z ryzykiem znacznych strat ciepła. Od precyzyjnego doboru profilu okiennego zależy jak duże, a w zasadzie powinno się powiedzieć jak małe, będą to straty. Badania dowodzą, że prawie 40% ciepła w naszych domach wypromieniowuje przez okna. Aby maksymalnie ograniczyć te straty okno powinno by wykonane z profili PCV o niskim współczynniku przenikania ciepła i dodatkowo wyposażone w szyby zespolone wykonane ze szkła niskoemisyjnego. Przyjętą obecnie normą jakościową jest stosowanie szyb o współczynniku przenikania ciepła Ug=1.0 W/m2K. Budowa takiego pakietu to dwie szyby typu float i termofloat zespolone ze sobą ramką dystansową. W przestrzeni międzyszybowej znajduje się gaz szlachetny, np. argon. Ważnym walorem szyb zespolonych jest ich izolacyjność akustyczna. Standardowe pakiety szybowe wykazują zdolność tłumienia hałasu na poziomie 33dB (hałas ze średniej wielkości ulicy). Zastosowanie grubszego szkła, specjalnego gazu i dodatkowej folii dźwiękochłonnej pozwala na obniżenie hałasu nawet o 45dB.

Ciepła ramka "zatrzymuje" ciepło i podnosi tempertaturę na krawędzi szyby o ok. 6 stopni Celsjusza, a co za tym idzie obniża ryzyko skraplania pary wodnej na szybie wewnątrz pomieszczenia. Występuje w kolorach: szara, jasny brąz, ciemny brąz, czarna.

Jak zamawiać?

Oferta stolarki okiennej na naszym rynku jest przeogromna. Codziennie słyszymy o „ najlepszych oknach ” w radio lub telewizji, otrzymujemy ulotki reklamowe. Nie należy się jednak tym tylko sugerować. Przed podjęciem decyzji o zakupie okien radzimy umówić się na pomiar okien, udać się do firmy i zobaczyć co proponuje. Należy pytać : kto jest producentem profilu i okuć , kto jest producentem okien, gdzie znajduje się produkcja , jakiej gwarancji udziela producent,  jaka jest gwarancja na montaż ?  Cena okna uzależniona jest od wielu aspektów i nie możemy jej porównywać tylko na podstawie wymiarów okna.

OKUCIA:

Stanowią bardzo ważny element wyposażenia okna a od ich jakości zależy trwałość i bezawaryjność naszego okna. Nowoczesne okucia obwiedniowe zapewniają sprawne i bezawaryjne otwieranie i uchylanie skrzydeł okiennych . Dostępne są również rozwiązania dla okien i drzwi przesuwnych. Okucie może spełniać wiele funkcji dodatkowych : regulacja intensywności przepływu powietrza, podtrzymywanie otwartego lub uchylonego skrzydła w wybranym położeniu (stopniowanie uchyłu)  zabezpieczenie przed zatrzaśnięciem wskutek przeciągu. Istotną cechą markowych okuć obwiedniowych jest dostępność (w opcji) zestawów antywłamaniowych podnoszących bezpieczeństwo naszego domu czy mieszkania. Najlepsze zabezpieczenie antywłamaniowe osiągniemy wybierając okna z okuciami antywłamaniowymi i specjalnymi szybami antywłamaniowymi klasy P4. Sprzedawca powinien dostarczyć nam odpowiednie atesty i certyfikaty, potwierdzające zgodność z Polskimi Normami.

Warto zastosować aluminiowę klamkę Secustik - klamka posiada opatentowany mechanizm blokujący uniemożliwiający manipulacje przy niej od zewnętrznej strony okna poprzez przesuwanie okucia obwiedniowego. Charakterystyczny i słyszalny dźwięk przy przekręcaniu klamki w jej precyzyjnym mechaniźmie sygnalizuje, że funkcja zabezpieczenia jest aktywna.

PROPORCJE:

Lepiej unikać okien o szerokich skrzydłach i małej wysokości. Są one uciążliwe w otwieraniu i źle prezentują się w elewacji budynku. Ponadto, w pozycji otwartej, duży ciężar szyb ma negatywny wpływ na ramę i okucia.

Idealnym rozwiązaniem są prostokątne formaty pionowe lub okna dwudzielne.

Okna dwuskrzydłowe mogą być ze słupkiem środkowym, lub bez niego czyli z tzw. przylgą inaczej nazywaną słupkiem ruchomym. Przy szerokich oknach (powyżej 150 cm), ze względu na konieczność zapewnienia stabilności, słupek stały musi być przewidziany. Zaletą węższych okien może być smukła konstrukcja bezsłupkowa. W małych oknach powinny być stosowane jak najwęższe profile ramy i skrzydła, aby uzyskać jak najwięcej światła.

KSZTAŁT, ROZMIESZCZENIE, KOLOR:

Dzięki oknom o różnych kształtach: łukowych, okrągłych, trapezowych, trójkątnych możemy sprawić, że nasz dom z przeciętnej bryły zmieni się w piękny i intrygujący budynek. Ważną rolę odgrywa również kolor. Ciekawy efekt wizualny osiągniemy łącząc np. ciemne okna z jasną elewacją. Wprawdzie okna "kształtowe" i kolorowe są droższe, ale to przecież one decydują o indywidualnym wyglądzie naszego domu. Pamiętajmy, że nie wszystkie rozmiary okien można wykonać z powodów ograniczeń wytrzymałościowych i funkcjonalnych. Okna o zbyt wysokich lub szerokich skrzydłach nie gwarantują bezpiecznej eksploatacji i wieloletniej sprawności ze względu na zmniejszoną sztywność. Również funkcje i podział okien powinny być dobrze przemyślane, aby uniknąć problemów z myciem czy otwieraniem. Klamka powinna znajdować się w miejscu, w którym mamy do niej swobodny dostęp.

Sposoby montażu okien.

Jeżeli zamawiasz okna z montażem, to w zakres robót powinien wchodzić także demontaż starego okna, montaż parapetu zewnętrznego*, wewnętrznego* wraz z ich obrobieniem*, oraz obróbki ościeży*.

Po wykonanej pracy ekipa monterska powinna zostawić po sobie stan ościeży, parapetów, co najmniej w takim samym stanie jak przed demontażem okna.
Nie obrobione do końca okno czy parapet będzie straszyło jeszcze przez długi czas. Chodzi o to by praca była wykonana rzetelnie, bez względu na to czy na drugi dzień będzie rozpoczynany remont mieszkania.

Ponadto: Nie daj sobie wmówić, że okno wystarczy zamontować na piankę montażową. To nie jest żadna pianka montażowa w pełni tego słowa. Tak jest tylko nazwana, piana poliuretanowa jako materiał o współczynniku przewodzenia w granicach 0,03 [W/m2k] jest bardzo dobrym izolatorem, ponadto ma bardzo dobrą przyczepność do większości materiałów. Właśnie z uwagi na tę właściwość mówi się pianka montażowa. Przyjmij, że jest to określenie potoczne, nie techniczne. Powinna być stosowana w tym wypadku pianka niskoprężna dobrej jakości. Czas pełnego utwardzenia pianki wynosi około 24 godzin w optymalnych warunkach około 20°C i wilgotności w granicach 60 % do 90-kilka %. Im niższa temperatura i wilgotność tym czas pełnego utwardzenia i zmiany kurczliwości pianki się wydłużają. Czy przy wymianie Twojego okna istnieją laboratoryjne warunki, w jakich była badana pianka? Podany czas wstępnej obróbki nie oznacza, że można przystąpić do zakończenia montażu i obrabiać na czysto ościeża.

Pamiętaj, pianka poliuretanowa nie może być elementem kotwiącym stolarki.

Właściwie zamontowane okno powinno być na dyble, czy kotwy.

Przyjmuje się, że rozstaw mocowania nie powinien przekraczać 70 cm, bezwzględnie koniecznym jest, by element kotwiący znajdował się w rejonie zawiasów.

Ważne by mocowania znajdowały się na pionowych słupkach. Największe siły działają na pionowy ramiak, gdzie są zamontowane zawiasy. Zdajesz sobie sprawę jak ciężkie jest skrzydło okienne, czy drzwi balkonowe.

Parapet zewnętrzny powinien być wpuszczony pod dolną ramę. Nie daj sobie wmówić, że można przytwierdzić parapet do lica ościeżnicy i wszystko będzie dobrze. Żadne mocowanie mechaniczne plus silikony nie dadzą pełnej gwarancji, że parapet w ten sposób umocowany będzie spełniał swoje zadanie. Parapet zewnętrzny to nie tylko ozdoba, to przede wszystkim ochrona przed zaciekami. Te, które są zamontowane, lastrykowe wyglądają topornie, niejednokrotnie są wyszczerbione. Jak szaleć to szaleć, będziesz zadowolony drogi inwestorze.

*- do ustalenia indywidualne z klientem

CIEPŁY MONTAŻ OKIEN:

Ciepły montaż, to zestaw wyrobów składający się z taśm rozprężnych i taśm uszczelniających do regulacji przepływi pary wodnej i masy klejącej, przeznaczony do zabezpieczenia styku okna ze ścianą budynku przed stratami ciepła.

Pielęgnacja stolarki otworowej.

Okna z PCV nie wymagają okresowego malowania.

Gładkie powierzchnie profili nie tracą swoich właściwości estetycznych przez wiele lat, a ich pielęgnacja ogranicza się do mycia wodą z dodatkiem łagodnych detergentów.

Nie należy stosować żadnych rozpuszczalników ani środków do szorowania.

Okresowo należy oczyścić i przesmarować elementy ruchome okucia.
Tę ostatnią czynność najlepiej powierzyć serwisowi sprzedawcy.

Uszczelki, odwieczny problem przed każdą zimą, nie stanowią dziś zmartwienia dla użytkowników okien z PCV. Korzystając z usług renomowanych firm okiennych możemy mieć pewność, że uszczelki w naszych oknach wytrzymają długie lata, a późniejsza ich wymiana nie będzie stanowiła żadnego problemu.

Słownik ważnych pojęć.

 

 1. PCV, PCW - skróty pochodzące z różnych języków, określające ten sam materiał: polichlorek winylu. W Polsce błędnie stosowane wymiennie. Obowiązujące skróty to PCW lub PVC.
 2. Wole oko (fr. oeil-de-boeuf) – małe, okrągłe lub owalne okienko, w górnej części kondygnacji, w szczycie budynku, nad drzwiami lub oknami, czasem we wnętrzu. Niekiedy w ozdobnej ramie. Służyło do dodatkowego, czasem pośredniego, oświetlenia pomieszczeń.
 3. Izolacyjność termiczna: okno jest elementem, przez który "ucieka" najwięcej ciepła z budynku. Im większy otwór okienny tym więcej ucieka ciepła. Stąd (w celu zwiększenia izolacyjności okna) w nowoczesnych oknach szyby podwójne lub potrójne, oraz ościeżnice kilkukomorowe.
 4. akustyczność: okna muszą spełniać wymogi akustyczne określane w przepisach: stąd, szczególnie w dużych miastach przy ruchliwych trasach stosuje się (okna o podwyższonej izolacyjności akustycznej). Do podwyższenia izolacyjności okna stosuje się zestawy szybowe, czyli gotowe fabrycznie ramki z dwoma lub trzema taflami szkła wypełnionymi gazem (najczęściej argonem).
 5. wentylacja: W pomieszczeniach pozbawionych wentylacji wymuszonej (a takich jest większość) okna muszą zapewnić wymianę powietrza - wentylację (szczególnie chodzi o usuwanie nadmiernej ilości pary wodnej powstałej w mieszkaniu przez takie przyziemne czynności jak np. oddychanie i gotowanie). Nowoczesne okna jednoramowe, niezależnie od materiału z jakiego są wykonane, są bardzo szczelne (nie mylić z izolacyjnością termiczną). Znane są przypadki wystąpienia zagrzybienia ścian wskutek zbyt dużej szczelności okien. Stosowane są różne mechanizmy takie jak mikrowentylacja, rozszczelanianie poprzez wycięcie fragmentów uszczelek, nawiewniki okienne.
 6. okna antywłamaniowe: problem stary jak świat - jak zabezpieczyć delikatny element, jakim jest okno przed "złymi ludźmi". Stosowano i nadal stosuje się kraty okienne. Inne rozwiązania to blokady zawiasów, klamki z kluczykami (blokuje klamkę i uniemożliwia otwarcie okna po zbiciu szyby), folie naszybowe (wzmacniające szkło), siatki metalowe wtapiane w szkło. Innymi metodami zabezpieczenia okna są stara dobra okiennica oraz roleta i żaluzje.
 7. bezpieczeństwo: w wielu przypadkach przepisy wymagają zastosowania tzw. szkła bezpiecznego, które podobnie jak w samochodzie tłucze się na drobne kawałki. Są to okna na dużej wysokości (odłamek szkła spadający z kilkudziesięciu metrów mógłby uciąć głowę) oraz drzwi wejściowe (wykonanych w całości ze szkła czasem się nie zauważa)
 8. Okno połaciowe - okno umieszczane w połaci dachu w celu oświetlenia pomieszczeń poddasza. Otwierane najczęściej przez obrót dookoła poziomej osi przechodzącej przez środek okna.
 9. Lukarna, gibel – pionowe okienko na dachu doświetlające poddasze. Pojawiło się w architekturze gotyku we Francji. W okresie baroku najbardziej ozdobne, od XIX wieku stopniowo pozbawiane detali architektonicznych, stosowane do dziś, zachowało swoją praktyczną rolę.
 10. Wykusz – forma architektoniczna wzorowana na budownictwie Bliskiego Wschodu (architektura islamu) stanowiąca wystający z lica elewacji fragment budynku poszerzający przylegające wnętrze, nadwieszony powyżej pierwszego piętra na wysokości jednej lub kilku kondygnacji.
 11. Okna pasywne - to okno które spełnia wymogi budownictwa pasywnego czyli takiego, które dzięki wysokiej izolacyjności termicznej może być ogrzewane przez źródła ciepła wcześniej pomijane: promieniowanie cieplne Słońca oraz ciepło wydzielane przez mieszkańców i urządzenia domowe. Okno powinno mieć współczynnik przenikania ciepła dla całego okna Uw poniżej 0,8 W/m2K. Mogą to być na przykład okna z pakietem trzyszybowym w konstrukcji drewnianej, drewniano-aluminiowej lub aluminiowej, często składową takiej konstrukcji jest specjalna pianka poliuretanowa. W odróżnieniu od standardowej głębokości ram okiennych (ok. 68mm), okna pasywne maja od 88-120mm głębokości.
 12. Okno termiczne - podstawą tego typu okna jest szyba tzw. stopsol. Promieniowanie słoneczne przenika swobodnie do wewnątrz i jest zatrzymywane. Okna tego typu można rozpoznać po niebieskawym odcieniu tafli szkła, gdy oświetli je słońce.
 13. Słupek okienny - pionowy element podziału okna wielodzielnego, zamocowany w progu (dół) i ślemieniu (góra). Decyduje o podziale pionowym okna.
 14. Zaproponuj pojęcie do słownika - skontaktuj się z nami.

 


Firma KD Partner
ul. Gajowicka 92
Wrocław 53-422

NIP: 896-101-89-56
Regon: 9319 49 551

telefon: 71 723 37 87
tel. kom.: 603 484 384
tel. kom.: 607 247 347

e-mail: biuro@kdpartner.pl

© 2017 KD Partner. Wszystkie prawa zastrzeżone. | Design by Neptune Design