Montaż okien (tradycyjny i ciepły montaż)

Jeżeli zamawiasz okna z montażem, to w zakres robót powinien wchodzić także demontaż starego okna, montaż parapetu zewnętrznego*, wewnętrznego* wraz z ich obrobieniem*, oraz obróbki ościeży*. 

 Po wykonanej pracy ekipa monterska powinna zostawić po sobie stan ościeży, parapetów, co najmniej w takim samym stanie jak przed demontażem okna.
Nie obrobione do końca okno czy parapet będzie straszyło jeszcze przez długi czas. Chodzi o to by praca była wykonana rzetelnie, bez względu na to czy na drugi dzień będzie rozpoczynany remont mieszkania. 

 Ponadto: Nie daj sobie wmówić, że okno wystarczy zamontować na piankę montażową. To nie jest żadna pianka montażowa w pełni tego słowa. Tak jest tylko nazwana, piana poliuretanowa jako materiał o współczynniku przewodzenia w granicach 0,03 [W/m2k] jest bardzo dobrym izolatorem, ponadto ma bardzo dobrą przyczepność do większości materiałów. Właśnie z uwagi na tę właściwość mówi się pianka montażowa. Przyjmij, że jest to określenie potoczne, nie techniczne. Powinna być stosowana w tym wypadku pianka niskoprężna dobrej jakości. Czas pełnego utwardzenia pianki wynosi około 24 godzin w optymalnych warunkach około 20°C i wilgotności w granicach 60 % do 90-kilka %. Im niższa temperatura i wilgotność tym czas pełnego utwardzenia i zmiany kurczliwości pianki się wydłużają. Czy przy wymianie Twojego okna istnieją laboratoryjne warunki, w jakich była badana pianka? Podany czas wstępnej obróbki nie oznacza, że można przystąpić do zakończenia montażu i obrabiać na czysto ościeża. 

 Pamiętaj, pianka poliuretanowa nie może być elementem kotwiącym stolarki.

 Właściwie zamontowane okno powinno być na dyble, czy kotwy.

 Przyjmuje się, że rozstaw mocowania nie powinien przekraczać 70 cm, bezwzględnie koniecznym jest, by element kotwiący znajdował się w rejonie zawiasów. 

 Ważne by mocowania znajdowały się na pionowych słupkach. Największe siły działają na pionowy ramiak, gdzie są zamontowane zawiasy. Zdajesz sobie sprawę jak ciężkie jest skrzydło okienne, czy drzwi balkonowe.

 Parapet zewnętrzny powinien być wpuszczony pod dolną ramę. Nie daj sobie wmówić, że można przytwierdzić parapet do lica ościeżnicy i wszystko będzie dobrze. Żadne mocowanie mechaniczne plus silikony nie dadzą pełnej gwarancji, że parapet w ten sposób umocowany będzie spełniał swoje zadanie. Parapet zewnętrzny to nie tylko ozdoba, to przede wszystkim ochrona przed zaciekami. Te, które są zamontowane, lastrykowe wyglądają topornie, niejednokrotnie są wyszczerbione. Jak szaleć to szaleć, będziesz zadowolony drogi inwestorze.

*- do ustalenia indywidualne z klientem

CIEPŁY MONTAŻ OKIEN:

Ciepły montaż, to zestaw wyrobów składający się z taśm rozprężnych i taśm uszczelniających do regulacji przepływi pary wodnej i masy klejącej, przeznaczony do zabezpieczenia styku okna ze ścianą budynku przed stratami ciepła.