Jak zamówić dobre okna?

 

 

 

 

Oferta stolarki okiennej na naszym rynku jest przeogromna. Codziennie słyszymy o „ najlepszych oknach ” w radio lub telewizji, otrzymujemy ulotki reklamowe.Nie należy się jednak tym tylko sugerować. Przed podjęciem decyzji o zakupie okien radzimy umówić się na pomiar okien, udać się do firmy i zobaczyć co proponuje.  Należy pytać : kto jest producentem profilu i okuć , kto jest producentem okien, gdzie znajduje się produkcja , jakiej gwarancji udziela producent,  jaka jest gwarancja na montaż ?  Cena okna uzależniona jest od wielu aspektów i nie możemy jej porównywać tylko na podstawie wymiarów okna.

OKUCIA:

Stanowią bardzo ważny element wyposażenia okna a od ich jakości zależy trwałość i bezawaryjność naszego okna. Nowoczesne okucia obwiedniowe zapewniają sprawne i bezawaryjne otwieranie i uchylanie skrzydeł okiennych . Dostępne są również rozwiązania dla okien i drzwi przesuwnych. Okucie może spełniać wiele funkcji dodatkowych : regulacja intensywności przepływu powietrza, podtrzymywanie otwartego lub uchylonego skrzydła w wybranym położeniu (stopniowanie uchyłu)  zabezpieczenie przed zatrzaśnięciem wskutek przeciągu. Istotną cechą markowych okuć obwiedniowych jest dostępność (w opcji) zestawów antywłamaniowych podnoszących bezpieczeństwo naszego domu czy mieszkania. Najlepsze zabezpieczenie antywłamaniowe osiągniemy wybierając okna z okuciami antywłamaniowymi i specjalnymi szybami antywłamaniowymi klasy P4. Sprzedawca powinien dostarczyć nam odpowiednie atesty i certyfikaty, potwierdzające zgodność z Polskimi Normami.

 

Warto zastosować aluminiowę klamkę Secustik - klamka posiada opatentowany mechanizm blokujący uniemożliwiający manipulacje przy niej od zewnętrznej strony okna poprzez przesuwanie okucia obwiedniowego. Charakterystyczny i słyszalny dźwięk przy przekręcaniu klamki w jej precyzyjnym mechaniźmie sygnalizuje, że funkcja zabezpieczenia jest aktywna.

 

PROPORCJE:

Lepiej unikać okien o szerokich skrzydłach i małej wysokości. Są one uciążliwe w otwieraniu i źle prezentują się w elewacji budynku. Ponadto, w pozycji otwartej, duży ciężar szyb ma negatywny wpływ na ramę i okucia.

 

Idealnym rozwiązaniem są prostokątne formaty pionowe lub okna dwudzielne.

Okna dwuskrzydłowe mogą być ze słupkiem środkowym, lub bez niego czyli z tzw. przylgą inaczej nazywaną słupkiem ruchomym. Przy szerokich oknach (powyżej 150 cm), ze względu na konieczność zapewnienia stabilności, słupek stały musi być przewidziany. Zaletą węższych okien może być smukła konstrukcja bezsłupkowa. W małych oknach powinny być stosowane jak najwęższe profile ramy i skrzydła, aby uzyskać jak najwięcej światła.

KSZTAŁT, ROZMIESZCZENIE, KOLOR:

Dzięki oknom o różnych kształtach: łukowych, okrągłych, trapezowych, trójkątnych możemy sprawić, że nasz dom z przeciętnej bryły zmieni się w piękny i intrygujący budynek. Ważną rolę odgrywa również kolor. Ciekawy efekt wizualny osiągniemy łącząc np. ciemne okna z jasną elewacją. Wprawdzie okna "kształtowe" i kolorowe są droższe, ale to przecież one decydują o indywidualnym wyglądzie naszego domu. Pamiętajmy, że nie wszystkie rozmiary okien można wykonać z powodów ograniczeń wytrzymałościowych i funkcjonalnych. Okna o zbyt wysokich lub szerokich skrzydłach nie gwarantują bezpiecznej eksploatacji i wieloletniej sprawności ze względu na zmniejszoną sztywność. Również funkcje i podział okien powinny być dobrze przemyślane, aby uniknąć problemów z myciem czy otwieraniem. Klamka powinna znajdować się w miejscu, w którym mamy do niej swobodny dostęp.