Jaką wybrać firmę?

 

 

 

Tworzywo i system:

Tworzywo i system O właściwościach profili decyduje ilość komór oraz szerokość profilu. Im więcej komór i większa szerokość profilu, tym lepsze własności termoizolacyjne mierzone współczynnikiem przenikania ciepła "U". Standardowo współczynnik ten wynosi: profil 3-komorowy - 1.6 W/m2K, profil 4-komorowy - 1.5 W/m2K, profil 5-komorowy - 1.2 W/m2K. Jeśli do okna wykonanego z profilu 5-komorowego zastosujemy szyby zespolone ze szkła niskoemisyjnego o współczynniku przenikania ciepła U=1.0 W/m2K, to otrzymamy doskonałe zabezpieczenie przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Wybierając system okienny powinniśmy zapoznać się ze sposobem wzmocnienia profili PCV. Okienne profile PCV muszą być wzmocnione wewnątrz stalowymi profilami. Bez nich sztywność konstrukcji okiennej jest zbyt mała, co grozi uszkodzeniami w trakcie eksploatacji i może być niebezpieczne dla użytkownika. Mimo usztywnienia profilami stalowymi istnieją jednak ograniczenia maksymalnych wymiarów skrzydeł: wysokość - 250cm, szerokość - 160cm. Szczególnie podatne na odkształcenia są okna wykonane z profili w ciemnych kolorach. Okno takie wystawione na silne nasłonecznienie w miejscu osłoniętym od wiatru intensywnie się nagrzewa i odkształca wskutek dużej rozszerzalności cieplnej PCV. Należy więc unikać stosowania okien z ciemnych profili w miejscach narażonych na silne nagrzanie, szczególnie jeśli rozmiary okna są duże. Z tego też powodu profile kolorowe wymagają stosowania mocniejszych (sztywniejszych) profili stalowych.

 

Izolacyjność cieplna i akustyczna

Im większa powierzchnia okna, tym więcej światła w domu. Wiąże się to jednak z ryzykiem znacznych strat ciepła. Od precyzyjnego doboru profilu okiennego zależy jak duże, a w zasadzie powinno się powiedzieć jak małe, będą to straty. Badania dowodzą, że prawie 40% ciepła w naszych domach wypromieniowuje przez okna. Aby maksymalnie ograniczyć te straty okno powinno by wykonane z profili PCV o niskim współczynniku przenikania ciepła i dodatkowo wyposażone w szyby zespolone wykonane ze szkła niskoemisyjnego. Przyjętą obecnie normą jakościową jest stosowanie szyb o współczynniku przenikania ciepła Ug=1.0 W/m2K. Budowa takiego pakietu to dwie szyby typu float i termofloat zespolone ze sobą ramką dystansową. W przestrzeni międzyszybowej znajduje się gaz szlachetny, np. argon. Ważnym walorem szyb zespolonych jest ich izolacyjność akustyczna. Standardowe pakiety szybowe wykazują zdolność tłumienia hałasu na poziomie 33dB (hałas ze średniej wielkości ulicy). Zastosowanie grubszego szkła, specjalnego gazu i dodatkowej folii dźwiękochłonnej pozwala na obniżenie hałasu nawet o 45dB.  

Ciepła ramka "zatrzymuje" ciepło i podnosi tempertaturę na krawędzi szyby o ok. 6 stopni Celsjusza, a co za tym idzie obniża ryzyko skraplania pary wodnej na szybie wewnątrz pomieszczenia. Występuje w kolorach: szara, jasny brąz, ciemny brąz, czarna.